Muzeum POLIN

"Rówieśnicy-Przewodnicy"

W II okresie roku szkolnego 2020/2021 uczennica klasy 2hp Natalia Ciarka uczestniczy w IV edycji projektu organizowanego przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN „Rówieśnicy-Przewodnicy”. Natalia  z uczniami innych warszawskich szkół, podczas warsztatów online, uczy się tworzyć własny tekst literacki oraz ilustracje do losów wybranych Żydów i Żydówek. Wybrane prace stworzone przez młodzież zostaną zaprezentowane w przestrzeni galerii "Dziedzictwo”. Więcej informacji dotyczących projektu można uzyskać klikając w link Rówieśnicy-Przewodnicy. Nabór do IV edycji projektu | Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

"Peers- Guides"

In the second period of the 2020/2021 school year, 2hp student Natalia Ciarka has been participating in the fourth edition of the "Peers-Guides" project organised by the POLIN Museum of the History of Polish Jews. Natalia, together with students from other Warsaw schools, has been learning to create her own literary text and illustrations to the fate of selected Jewish men and  women during online workshops. Selected works created by the youth will be presented in the space of the "Heritage" gallery. For more information about the project, please click on the Peers Guides link. Recruitment for the 4th edition of the project is open at the POLIN Museum of the History of Polish Jews in Warsaw.

Uczennica ZSGH podczas oprowadzania po Muzeum Żydów Polskich POLIN w ramach projektu ,,Rówieśnicy - Przewodnicy

Rocznica Powstania w Getcie Warszawskim // Anniversary of Warsaw Ghetto Uprising

Dn 19.04.15r. uczniowie naszej szkoły włączyli się w obchody 72 Rocznicy Powstania w Getcie Warszawskim, zorganizowane przez Muzeum Historii Żydów Polskich. Nauczyciele historii kilka dni wcześniej przeprowadzili w klasach pierwszych lekcję "Dymy nad gettem". Naszym zadaniem było wykonanie również papierowych żonkili, które zostały wręczone w tym dniu przechodniom na ulicach Warszawy.

On 19th April 2015 students of our school took part in the celebrations of 72nd Anniversary of Warsaw Ghetto Uprising, organized by the Museum of History of Polish Jews. A few days before that, history teachers gave a lesson "Smoke over ghetto" in all first classes.We also prepared paper daffodils which were handed out to the passers-by on the streets of Warsaw.