Grzegorz Łapanowski

W dniu 20.02.2019r zostaliśmy  zaproszeni do  Food Lab Studio z okazji 4 lat działalności. Jest to miejsce stworzone przez Grzegorza Łapanowskiego, profesjonalistów, specjalistów od eventów i pasjonatów dobrego jedzenia. Grzegorz Łapanowski jest założycielem, pomysłodawcą i prezesem fundacji Szkoła na Widelcu, która działa między innymi na rzecz poprawy jakości żywienia dzieci w szkołach i przedszkolach, a także organizuje warsztaty i programy edukacyjno-kulinarne dla dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników stołówek.

Miło nam, że szkoła  współpracuje  z Grzegorzem Łapanowskim. kulinarnym patriotą, sympatykiem zdrowej kuchni i wspaniałych smaków. Podczas spotkania  zapoznaliśmy się z tradycyjnym koreańskim KIMCHI – sałatką z kiszonych warzyw o wyjątkowym smaku i prozdrowotnych właściwościach, która produkowana jest w Polsce w manufakturze .

//

On 20/02/2019, we were invited to the Food Lab Studio due to 4 years of its activity. This is a place created by Grzegorz Łapanowski, professionals, event specialists and enthusiasts of good food. Grzegorz Łapanowski is the founder, originator and chairman of the foundation”School On a Fork”, which works among others to improve the quality of children's nutrition in schools and kindergartens, and to organise  educational workshops and programmes for children, parents, teachers and employees of canteens.

We are pleased that the school cooperates with Grzegorz Łapanowski. a culinary patriot, an enthusiast of healthy cuisine and great flavours. During the meeting, we got acquainted with the traditional Korean KIMCHI - a salad from pickled vegetables with unique taste and healthy properties, which is produced in Poland in the manufactory.

 


NORGE - "Spotkania z łososiem" (kliknij na napis)


Dnia 22.05.2012r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z założycielem międzynarodowego ruchu "Slow Food" - Carlo Petrini.
Nasz znamienity gość przedstawił ideę "Slow Food", która jest bardzo rozpowszechnionia na całym świecie.
Następnie odbyły się warsztaty szkoleniowe w których brali udział uczniowie z Zespołu Szkół Gastronomicznych z ul.Poznańskiej oraz uczniowie z nszej szkoły.
Warsztaty prowadzili Grzegorz Łapanowski, Tomasz Jakubiak i Kuba Korczak.

 

Uczniowie przygotowywali:

  • dorsza smażonego w ziołowej panierce z duszonymi w maśle młodymi ziemniakami plus sałatka z winegret malinowym i kozim serem,
  • kluski z sera twarogowego z ziołami w polskim pesto, szparagami i pomidorami malinowymi,
  • tortellini z farszem ruskim i świeżym koprem, 
  • tortellini z bryndzą, łososiem i świeżym szpinakiem,
  • tarta z truskawkami i kolendrą plus krem twarogowy,
  • domowy makaron w sosie ze świeżych pomidorów,
  • gulasz z jagniaka z nowalijkami podany z grzybowym pęczotto.

Dnia 08 listopada 2011r wzięliśmy udział w programie obejmującym szkolenie z zakresu Systemu PQS, umożliwiając tym samym swoim uczniom rozwój umiejętności oraz zdobycie teoretycznej i praktycznej wiedzy o produktach i Systemie PQS.

Podczas spotkania uczniowie poznali najważniejsze zagadnienia związanie z Systemem PQS i jego produktami. Forma szkolenia była zaplanowana tak, aby uczniowie mieli możliwość nie tylko poszerzenia swojej wiedzy teoretycznej, ale także nabycia umiejętności praktycznych. W pierwszej części – teoretycznej zapoznali się z szeregiem zagadnień związanych z Systemem PQS, m.in.:
• Co to jest PQS?
• Kto może otrzymać certyfikat PQS?
• Na czym polega kontrola jakości w systemie PQS?
• Jak zidentyfikować źródło pochodzenia wieprzowiny z certyfikatem PQS?
• Jakie są najważniejsze cechy mięsa wieprzowego z certyfikatem PQS?
• Jak przechowywać mięso z certyfikatem PQS?
• Dlaczego warto wybierać wieprzowinę POS?

Część praktyczna skierowana była na rozwój umiejętności związanych z wykorzystaniem produktów objętych Systemem PQS. Nasi eksperci przedstawili charakterystykę certyfikowanej wieprzowiny, informując także o sposobie rozbioru tusz oraz metodach obróbki termicznej.

Dopełnieniem zdobytej wiedzy były warsztaty praktyczne, połączone z prezentacją technik zachowania soczystości mięsa i różnych, ciekawych połączeń smakowych. Podzieleni na grupy uczniowie przygotowali dania z mięsa wieprzowego. Punktem kulminacyjnym naszego spotkania była degustacja przygotowanych przez uczniów potraw.

Program szkolenia zainteresował bardzo uczniów i pozwolił im na zdobycie zarówno wiedzy z zakresu Systemu POS, jak i praktycznych umiejętności związanych z wykorzystaniem certyfikowanego mięsa wieprzowego.